Okna antywłamaniowe

Poczucie bezpieczeństwa jest dla człowieka bardzo ważnym uczuciem, dlatego bierzemy je pod uwagę również wtedy, gdy budujemy czy remontujemy dom. Najczęściej jako antywłamaniowe wybieramy drzwi, ale warto pamiętać też o tym, że złodziej może dostać się do domu przez okno.

Nowoczesne okna antywłamaniowe cechują się specjalnymi konstrukcjami, które powodują, że są one bardziej odporne na wyważenie czy wybicie szyby. Stosuje się specjalne oznaczenia okien antywłamaniowych w klasach od WK1 do WK6, przy czym im wyższa wartość liczby, tym stopień bezpieczeństwa okna jest lepszy.

Przykładowo okno w klasie WK1 chroni przed przypadkowym rozbiciem okna, na przykład przez napieranie. Okno WK2 powinno wytrzymać 3-minutową próbę włamania przez rozbicie okna lub używanie prostych narzędzi, na przykład klina czy śrubokręta. Z kolei dla okna WK3 czas ten wynosi 5 minut. W budownictwie jednorodzinnym stosuje się najczęściej okna od WK1 do WK3 – okna wyższych klas przeznaczone są do innych budynków.

Dodatkowo okna antywłamaniowe mogą być wykończone specjalnymi szybami wzmocnionymi, które pokrywane są foliami lub żywicami zabezpieczającymi przed rozpryskiwaniem się szyby po rozbiciu.