Okna pasywne

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy energooszczędne – to odpowiedź na rosnące ceny energii, a także na większe zanieczyszczenie naszego środowiska naturalnego.

Domy energooszczędne, do których zalicza się również domy pasywne, pozwalają na zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ich ogrzewania – jest to możliwe między innymi przez zastosowanie wysokiej jakości ocieplenia, odnawialnych źródeł energii i specjalnych systemów wentylacji, a także właściwej stolarki drzwiowej i okiennej.

Do domów pasywnych dobiera się odpowiednie okna pasywne – w przeciwieństwie do innych typów okien wyróżniają się one lepszą izolacyjnością. Zgodnie z przepisami okna pasywne powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw mniejszy niż 0,8 W/m2K. Również okna pasywne projektowane są tak, aby można było wykorzystać dzięki nim promieniowanie cieplne Słońca, czyli przekształcać je w energię do ogrzewania wnętrza.

Okna pasywne to najczęściej okna drewniane, aluminiowe lub drewniano-aluminiowe o trzyszybowej konstrukcji oraz większej głębokości.