Współczynnik przenikania UW dla okien

Przy doborze okien współczynnik przenikania określany symbolem Uw (dla całego okna) jest jednym z najważniejszych, ponieważ to on wskazuje nam na wielkość strat ciepła, które pojawiają się jako konsekwencja różnicy temperatur na zewnątrz i we wnętrzu.

Eksperci szacują, że nieszczelne okna mogą być odpowiedzialne nawet za około 30-45 procent uciekającej energii, co naturalnie przekłada się również na większe rachunki na ogrzewanie. Wobec tego wybranie odpowiedniej stolarki okiennej, która ma korzystny współczynnik przenikania Uw, jest najlepszym rozwiązaniem.

Przepisy wskazują, że okna energooszczędne powinny posiadać współczynnik Uw na poziomie nie mniej niż 1,3 W/m2K. Z kolei wtedy, gdy chodzi o bardziej wymagające budownictwo pasywne, współczynnik ten powinien wynosić co najwyżej 0,8 W/m2K. Wielkości te odnoszą się do okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 1230 x 1480 mm.

Wobec tego wtedy, gdy poszukuje się okien ciepłych, które zmniejszą rachunki za energię cieplną, warto pomyśleć o dobrej jakości oknach, które będą posiadały niski współczynnik przenikania ciepła określony symbolem Uw.